Obsah    Kapitoly: 12345678,  |  X.1X.2X.3X.4,  |  Y1 Y2 

Obsah


	Základní kapitoly věnované assembleru:
			01 - První pohled na assembler
			02 - Trocha věcí okolo
			03 - Základní instrukce
			04 - !!Hello World!!
			05 - Vzhůru k dalšímu programu
			06 - Ovládání portů v assembleru
			07 - Práce se zásobníkem
			08 - Aritmetické instrukce
	Pomocné kapitoly:
			X.1 - Bity, Bajty, Bajtíky
			X.2 - Bity v Bytu
			X.3 - Logické instrukce
			X.4 - Převody mezi soustavami
	Kapitoly věnovaná hardwaru počítače:
			Y1 - A co tam vlastně je
			Y2 - V hlubnách procesoru


Úvod

Tato učebnice je určena pro začátečníky, kteří mají chuť se naučit podle mě nejmocnější programovací jazyk, kterým je assembler. Pokud se ptáte, proč se učit assembler, když existují vyšší programovací jazyky, které jsou uživatelsky mnohem příjemnější, existuje několik argumentů.

Ač si kdokoli tvrdí něco jiného, program napsaný v assembleru má ten nejrychlejší a nejefektivnější kód, který se dá napsat. Znám několik lidí, kteří tvrdí, že stačí přepsat kritické místo v programu do assembleru a aplikace se může několikanásobně zrychlit.

Dalším důvodem je, že v assembleru můžete všechno. V tomto jazyce neexistují omezení a pokud přeci nějaká jsou, dají se obejít. Assemblerem ovládáte přímo hardware a ten poslušně plní vše, co mu řeknete. Máte tak přístup do nejzazších končin vašeho disku a k nejskrytějším instrukcím vašeho procesoru.

Následující důvod je prostý. Prostě umět assembler. Kdo všechno se může pochlubit tím, že umí programovat v assembleru?

Poslední důvod je tak trochu hackerský. Když píšete v assembleru, musíte dokonale znát počítač. Nestačí jakés takés znalosti. Musíte opravdu znát a dál prozkoumávat váš počítač. Pokud programujete v assembleru, jste absolutním pánem svého počítače. To nikdy jindy být nemůžete.

Kapitoly v této knize věnované assembleru se zaměřují na assembler pro DOS, neboli na 16bitové aplikace. Tato "zaostalost" je tak trochu proto, že kdo chce něco umět, měl by začít od začátku. Nebudu se zde zabývat rezidentními programy, které bývaly velmi oblíbené, ale v éře Microsoftu a jeho Windows nemají tak nějak uplatnění, protože nefungují.

Smyslem této učebnice je seznámit čtenáře s assemblerem, aby objevil jeho záludnosti a možnosti, aby byl schopen poté pracovat s jinými procesory, pro které neexistují kompilátory a které je nutno programovat v assmebleru, a aby jeho případný přechod do programování 32bitových aplikací assemblerem byl co nejjednodušší.Použitá literatura:

    Assembler - Lukáš Valenta
    Bity v bytu - Ladislav Zajíček
    Mikroprocesory INTEL Pentium a spol. - Michal Brandejs
    Hardware, učebnice pro pokročilé - Jaroslav Horák
    Athelp - Ladislav VagnerMade by x-kure 2002 (c)
http:\\x-kure.wz.cz